• +48 724 586 741
  • info@podolinstud.com

O nas

PODOLIN STUD

To rodzinna, rozwijającą się hodowla koni rasy Gypsy Horse/Cob/Vanner (koń cygański). Naszym głównym celem jest hodowla koni spełniających najwyższe standardy hodowlane (zgodne z GVHS, TGCA i CHAPS), użytkowe i pokazowe z jednoczesnym zachowaniem typowego dla tej rasy łagodnego charakteru, dzięki czemu promować je możemy także jako idealne konie rodzinne.

Specjalizujemy się w hodowli koni o nienagannym eksterierze, rzadkich maściach, bazując na fundamentalnych Brytyjskich i Irlandzkich liniach.
 
Hodowla znajduje się w sercu Gór Sowich w województwie dolnośląskim. Lokalizacja naszej stajni  i specyficzny, górski mikroklimat sprzyjają rozwojowi silnych, zdrowych i wytrzymałych koni.

Pasja i zamiłowanie do koni rasy Gypsy sprawiają, że poświęcamy im dużo czasu, dokładając wszelkich starań  w zakresie właściwego żywienia, pielęgnacji i wychowania. Wszystko to owocuje ich wspaniałą kondycją psychiczną  oraz fizyczną. Hodując nasze konie stawiamy na jakość, nie ilość!

Naszym celem jest również promocja tej wciąż nieznanej rasy, często mylonej z tak popularnymi Tinkerami. Pogłębiając swoją wiedzę na temat hodowli Gypsy Cobów, każdego roku osobiście odwiedzamy wiele hodowlii. Współpraca z wysoko cenionymi hodowlami Wielkiej Brytanii, Irlandii i USA, wspólna wymiana poglądów i nieustające kształcenie się to fundament naszej własnej hodowli.

Wszystkich miłośników koni rasy Gypsy zapraszamy do odwiedzenia naszej hodowli w celu poznania tych wspaniałych koni.

 


 

HISTORIA POWSTANIA HODOWLI 

Stajnia Podolin powstała w 2006 roku. "Założycielką" i ikoną tej stajni była Gitta - klacz w typie tradycyjnego coba importowana z Holandii. Jej właścicielka - Agnieszka, szybko stała się wielką miłośniczką tej rasy. Po zdobyciu wykształcenia jako hodowca koni, kierowana fascynacją i miłością do tej rasy w kolejnych latach wyhodowała swoje następne "kudłate srokacze".
Konie te świetnie sprawdziły się jako wierzchowce, nauczyciele i terapeuci, co zaowocowało w kolejnych latach w powstanie szkółki jeździeckiej dla najmłodszych. Dzięki swojej cierpliwości, wrodzonemu spokojowi i przyjaznemu nastawieniu do ludzi konie te doskonale sprawdzają się w pracy z dziećmi oraz osobami stawiającymi pierwsze kroki w jeździectwie. Błyskawicznie przełamują wszelkie bariery i dosłownie kradną serca.

Rasa ta przyciągała do Stajni Podolin wielu miłośników i zainteresowanych, tym jakże rzadkim wtedy typem koni. Nie tylko ich charakter był tym co wyrózniał je na tle innych koni - ale także bardzo zjawiskowy wygląd - długie grzywy, bujne szczoty, mocna sylwetka zachwycały coraz większą rzeszę ludzi. 
Wśród nich pojawiła się Katarzyna Okrzesik Mikołajek - obecna współwłaściielka hodowli! W drugiej połowie 2009 roku przyjechała do Podolina by sfotografować i poznać sławne trio - Gittę, Gringo i Gallię! 
Nie zajęło długo by nasi kudłaci mieszkańcy skradli i jej serce! Podczas częstych wizyt, nie tylko konie wpadły jej w oko, ale też brat Agnieszki - Krzysztof. 
Tak oto te konie niejako połączyły tą dwójkę, zacieśniając więzy Agnieszki i Kasi z przyjaźni w najbliższą rodzinę!
W 2012 Katarzyna wyjechała na Wyspy by tam, w ojczyźnie rasy Gyps Cob, przez kolejne 2,5 roku poszerzać swoją pasję do koni tej rasy. Odwiedzając wielu hodowców, a w końcu także i mieszkając u jednych z nich, zgłębiała tajniki hodowlii, linii, jakości i eksterieru tych wdzięcznych stworzeń. W 2016 roku, czekając na swojego pierwszego wymarzonego źrebaka - naszego obecnego ogiera McCartney's Wow Factor, wraz z Agnieszką podjęły decyzję o założeniu hodowli tradycyjnych koni cygańskich. I tak oto w pierwszych miesiącach tego samego roku do Podolina przyjechały 2 klacze, Ziva i Aniela, oraz 1 młody ogier Smerf, dając początek powstania rodzinnej hodowli Podolin Stud.DLACZEGO GYPSY COB?

Długie grzywy i ogony falujące na wietrze, bujne szczoty pęcinowe nadające rytmu i dynamiki podczas ruchu, efektowne malowanie i rzadkie umaszczenia, zwarta sylwetka, mocny kark zwieńczony harmonijną głową o słodkim profilu, rozłupany zad przypominający kształtem jabłko, najbardziej czułe i szczere spojrzenie bijące z ich wyrazistych oczu - o nadzwyczajności tej rasy na pewno przemawia ich zjawiskowy wygląd. Są to konie, które pod tym względem mocno wyróżniają się na tle innych mieszkańców stajni. 

Jednak co czyni je jeszcze bardziej wyjątkową rasą, to ich charaktery - spokojna natura tych koni skradła nasze serca!
Są bardzo opanowane i odważne, odpowiednio przyuczane szybko pojmują, że niewiele jest rzeczy, które wywołają u nich niepokój. Wyciszone, wpatrzone w człowieka, inteligentne i chętne do nauki. Cierpliwie wybaczają błędy początkujących opiekunów i jeźdźców. 
Prowadząc w naszej stajni lekką rekreację i hipoterapię, stawiamy na konie spokojne, niepłoszące się, cierpliwe i przede wszystkim bezpieczne - te konie bez wątpienia spełniają nasze wymagania, idealnie spisując się jako doskonały przyjaciel, terapeuta i koń rodzinny.

Mimo swoich gabarytów (mały, ciężki koń w typie coba), nie są końmi ociężałymi - mają bardzo dobre predyspozycje jako konie do małego sportu, ujeżdżenia, rajdów w terenie i powożenia.

Konie te są wspaniałym kompromisem dla ludzi szukających koni ekonomicznych w utrzymaniu, dających pociechę dzieciom, będących wspaniałymi wierzchowcami dla początkujących w każdej dziedzinie.